LAT
RUS
ENG
Seko mums:


Rīkotājs

NodrošinātājsPartneri

Deutsch-Baltische Handelskammer in Estland, Lettland, Litauen

Trīs vienā: ekskursija – izglītojoši pasākumi – radošās darbnīcas „Panevēžai ir laiks: misija simtgade”

Maršruts: Lietuvas bankas ēka – Joza Balčikoņa ģimnāzija – biedrības „Aidas” bijušā ēka – Novadpētniecības muzejs – Mākslas galerija – Panevēžas apriņķa G. Petkevičaites-Bites publiskā bibliotēka.

1. Lietuvas bankas ēka. Respublikos g. 56. Lietuvas arhitekta Mīkola Songailas projektētā Lietuvas bankas ēka, kuras būvniecība pabeigta 1931. gadā. Šīs ēkas īpašās iezīmes – greznums un reprezentativitāte, ar ko Pirmās Republikas laikā tā izcēlās provinces pilsētas vidē. Bankas greznajos interjeros izmantots dabīgais un mākslīgais marmors un granīts. Kupola ažūra konstrukciju balsta atlantu skulptūras (skulptors Jozs Zikars). Ēku grezno tā paša autora Vīta bareljefs, kam ir unikāla vēsture.

2. Joza Balčikoņa ģimnāzija.
Respublikos g. 47. Pašreizējā J. Balčikoņa ēka būvēta 1883.–1884. gadā. No 1884. g. darbojās reālskola, tā 1915. g. tika reorganizēta par pirmo lietuviešu ģimnāziju. Ēka ir historisma stilā, to projektējis arhitekts Aleksandrs Bīkovskis. Skulptors Jozs Zikars, būdams skolotājs Panevēžā, radīja daudzus mākslas darbus, kas kļuvuši par Neatkarīgās Lietuvas simboliem: Brīvības statuju, grāmatu izplatītāja skulptūru, pirmās visu nominālu lietuviešu litu un centu monētas, bareljefu Nezināmā kareivja kapam, daudzu izcilu valsts darbinieku krūšutēlus un bareljefus. 1918. g. 18. Februārī Lietuvas Neatkarības aktu parakstīja divdesmit signatāri. Veseli trīs no viņiem mācījās vai strādāja šajā ģimnāzijā: Alfonss Petrulis, Kaziemiers Bizausks, Kazimiers Šaulis. Divas skolotājas bija Lietuvas Dibināšanas Seima locekles: Gabriele Petkevičaite-Bite un Salomeja Stakauskaite.

3. Biedrība „Aidas”. Vasario 16-osios g. 20. Panevēžā 1906. g. tika dibināta lietuviešu drāmas, mūzikas un dziesmas biedrība „Aidas”, tajā laikā cara apspiestības laikos tā ar savu teātra un muzikālo darbību izplatīja lietuviskumu, stiprināja nacionālo pašapziņu. Biedrība pirmā pilsētā sāka organizēt lietuviešu teātra izrādes un vakarus, tai bija savs koris. Darbojusies arī pēc Pirmā pasaules kara, pēc Lietuvas neatkarības atjaunošanas, biedrībai „Aidas” bija svarīga loma Panevēžas sabiedriskajā un kultūras dzīvē. 1919. gadā no Maļiņina iznomātajā 13 istabu namā Šeduvas (vēlāk Vasario 16-osios) ielā tika atvērta biedrības zāle ar skatuvi, kā arī ierīkota bufete.

4. Novadpētniecības muzejs. Vasario 16-osios g. 23. Izglītojošā un radošā darbība: senākā valstiskuma simbola vēsture, nozīme, radošo nodarbību laikā no kuriem saliekams Vīta simbols, vēsturisko personību portreti, medus rauši, ko grezno Vīta zīme. Šajā namā pirms Pirmā pasaules kara savs birojs bija Lietuvas Republikas Dibināšanas Seima loceklim Naftalim Fridmanam.

5. Mākslas galerija. Respublikos g. 3. Izglītojošā un radošā darbība: tautas karoga vēsture, krāsu nozīme un interpretācija mūsdienu lietuviešu keramikas izstrādājumos. Radošo nodarbību laikā uz keramikas plāksnes tiek gleznota trīskrāsu abstrakcija.

6. Gabrieles Petkevičaites-Bites publiskā bibliotēka.
Respublikos g. 14. Izglītojošā un radošā darbība: Lietuvas himnas vēsture un unikāls izdevums – 1898. gada laikraksta „Varpas” sestais numurs, kurā pirmo reizi ir publicēta V. Kudirkas „Tautiskā dziesma” („Tautiška giesmė”). Grafikas radošā nodarbība – ekslibra tehnikā veidoti valsts himnas teksta nospiedumi uz grāmatzīmēm.

7. Patīkams pārsteigums – 2018. g. no 1. aprīļa līdz 31. augustam katru vasaras piektdienu no 16.00 tiks vadītas bezmaksas ekskursijas ar kājām „Būsim būtības cilvēki. Julijans Linde-Dobils” („Būkime esmės žmonėmis. Julijonas Lindė-Dobilas“) (bez izglītojošajiem pasākumiem un radošajām darbnīcām).

Cena vienai personai kopā ar izglītojošajām programmām – 12 Eur, skolēniem – 6 Eur. Gida pakalpojumi – 30 Eur. Ilgums – 3 stundas. 


Informācija: Panevēžas Tūrisma informācijas centrs
Laisvės a. 11, Panevēža, tel.: +370 45 508081, 508080
mob. Tel. +370 616 39793,
e-pasts info@panevezysinfo.lt, www.panevezysinfo.lt
Galerija

„Balttour” iesaka


Partnerviesnīcas


Atbalsta:

Kontakti jautājumiem par:

Piedalīšanos izstādē Publisko informāciju Sadarbību ar ārvalstu struktūrām Izstādes zīmolvedību Servisu Medijiem