LAT
RUS
ENG

Programme of the main stage at the thematic hall “Travel Latvia!” of “Balttour 2017” *

Friday, February 3


TimeEvent
11.00–11.20 Official opening ceremony of the Balttour 2017 Travel Trade Fair
11.20–11.50 Awards ceremony for the “Tourism Person of the Year 2016” prize
13.00–13.10 Opening of the Main Stage
13.10–13.30 “Vçrgalîte” middle-age folk dance group (Pâvilosta Municipality)
13.30–14.00 “AHHAA” science centre (Estonia)
14.05–15.05 Suiti Women, Suiti Men, Suiti bagpipe players (Alsunga Municipality)
15.05–15.25 “Gaida” folk dance group (Preiďi)
15.45–16.00 “Latte” line dance group (Íekava Municipality)
16.00–16.30 “AHHAA” science centre (Estonia)
16.35–16.55 “Teiksmiňa” children's dance ensemble (Riga)
17.05–17.30 “Puíuzirnis” children's vocal ensemble (Ikđíile)


Saturday, February 4


TimeEvent
10.30 Opening of the stage
10.35–11.00 “Salaspils” brass band (Salaspils)
11.00–11.15 “Âbeďzieds” senior dance group (Íekava Municipality)
11.15–11.45 Jelgava Pop-choir (Jelgava)
11.45–12.05 A. Daňiďevičs dance school “Dzirnas” (Riga)
12.05–12.35 “AHHAA” science centre (Estonia)
13.00–13.20 “Stiprâs sievas” free will ensemble (Riga)
13.30–14.00 “Ziemeďblâzma” senior dance group (Riga)
14.00–14.30 “Ceili Rue” Irish dance studio (Riga)
14.30–15.00 Singer Frederick Lincoln (Tobago)
15.20–15.50 “AHHAA” science centre (Estonia)
15.50–16.10 Oriental dance studio “Farida” (Baldone)
16.10–16.50 “Kreicburgas ziíeri” rural chapel (Jçkabpils)
16.50–17.30 “Kokle” folk music group and “Mâriňa” kokle players’ ensemble (Aloja)


Sunday, February 5


TimeEvent
10.30 Opening of the stage
10.40–11.00 Daugmales folk group (Íekava Municipality)
11.00–11.30 “Laipa” middle-age folk dance group (Jelgava Municipality) and “Ozolnieki” senior dance group (Ozolnieki Municipality)
11.30–12.00 “AHHAA” science centre (Estonia)
12.00–12.30 Seniors line dance group “Varavîksne” (Adazi)
13.00–13.30 “Zemgaďi” folk group, “Dzîpariňi” children's folk group (Jelgava Municipality)
14.00–14.30 “AHHAA” science centre (Estonia)
14.50–15.10 Dance group of 5th-9th class / "Dzçse" middle-age folk dance group from the Skrîveri Cultural Centre (Skrîveri)
15.10–15.30 "Stopiňđ" middle-age folk dance group (Stopiňi Municipality)
15.30–16.00 Singer Frederick Lincoln (Tobago)
16.00–16.20 Vocal group “Mçs tikâmies martâ” (Âdaţi)
16.20–16.30 Ensemble of kokle players “Dzîtari” (Baldone)

* The programme has been prepared in accordance with the information provided by the participants as of 01.02.2017. The programme is subject to change.



Buy tickets




Galleries





Recommends


Partner Hotels


Supported by:

Contact details if you need advice on the following issues:

Participation in the trade fair Public information Cooperation with foreign entities Trade fair branding Service Media